MAGA’s gonna party like it’s 2020!

  • xyzzy@lemm.ee
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    19
    ·
    3 days ago

    Let me put it this way. Today I spent over $700 on a massive amount of groceries and various toiletries.

    • khannie@lemmy.world
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      11
      ·
      3 days ago

      Jesus, Mary and Joseph and all his carpenter friends what the fuck did you spend 700 dollars on? Is that US?

      Like I know you said groceries and various toiletries but the curiosity is tickling me.

      • Ydna@lemmy.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        11
        ·
        3 days ago

        Could actually be a lot of canned goods. The top shelf stuff is like $5 per can 😳

      • xyzzy@lemm.ee
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        4
        ·
        edit-2
        2 days ago

        Yes, USD. I bought some fresh food (and do so regularly), but also a ton of non-perishables: lots of canned food, various kinds of rice, cereals, oatmeal, lots of water, etc. Protein and carbs. 48 rolls of toilet paper (I have a bidet so this will last me about two years), and so on.

        I’m building up my reserves. I have a large pantry and several large cupboards to keep it all in, and could probably buy another $700 worth and have a place to keep it. I also cook at home for most meals and so I rotate through these food stuffs faster than you’d expect. There’s no canned food older than two years, and most items are newer than six months. I generally buy more than I need, but not usually this much.

        I’m not a “prepper” in an “underground bunker” sense, but I do prepare for emergencies and instability, whatever form it may take: political, yes, but I also live on several fault lines, so “the big one” might happen at some point. In the winter, ice and snow occasionally confine me to my home for a week or two at a time. They’re all the same to me from a planning perspective.

        The original price was $850, but I clip coupons and maximize sales and brought it down by over $150.

      • Alenalda@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        3
        ·
        3 days ago

        As an individual I spend about 100 a week on groceries. My guess is stocking up for weeks of food which I’ve been slowly stockpiling myself. Or a large family 4-5+

        • khannie@lemmy.world
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          1
          ·
          3 days ago

          Wild. Our house has six and I’d feed us all for the week for about 180 euro / 200 USD. We cook all our meals though, with some exceptions like occasional frozen pizza or chicken nuggets for convenience.

          I spent a summer in the US in the late 90s and I remember basically everything being cheaper there at the time but we have lots of discount supermarkets here now that we didn’t then.

      • AugustWest@lemm.ee
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        2
        ·
        3 days ago

        Last time I was in the states I figured it worked out to about 100 per bag of grocerys.

        So they bought 7 bags. Or maybe 5 now.

        Easy to do.