• 🍉 Albert 🍉@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      3
      ·
      edit-2
      12 days ago

      $15 lasts me about 4 family meals. not sure where do you get your cheese or how much you’re using

      it isn’t a cheap ingredient, but it is definitely not a luxury one either.

      we aren’t taking abour real balsamic vinegar or caviar here

    • Madzielle@lemmy.dbzer0.com
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      1
      ·
      edit-2
      11 days ago

      I buy parm cut from an imported block. That $15 chunk will last a few months or more for me… I use it sparingly though.