• Existing@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    17
    ·
    22 days ago

    People in comments saying to cook for yourself. I do cook for myself but geez grocery prices aren’t making it easy.

    • diverging@lemm.ee
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      2
      ·
      22 days ago

      I’m not sure what your reasoning is here.
      Grocery prices aren’t making it easy, so buy from restaurants that are even more expensive?

    • nexguy@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      22 days ago

      Three cans of hoppin johns beans, one can of chilli beans, 1 oz can of tomato sauce, 1/2 lb ground beef several onions sliced, garlic. About $20-25 for this and if makes 5-6 meals.